Used Cars, SUVs, Trucks for Sale in Calgary
2025 Buick Envision Sport Touring 4dr All-Wheel Drive
| Market Price: | $49,999 |
| Megalot Price : | $47,888 |
Listed price does not include GST
Mileage:14,586 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 2.0L 4cyl |
| Exterior Colour: | Silver |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | All Wheel Drive |
| Stock #: | 7091B |
| City: | Calgary |
The 2025 Buick Envision Sport Touring AWD combines style, comfort, and advanced technology. With features like navigation, remote start, and smart device integration, it’s designed to make every drive effortless.
Advantage Ford is proud to be a President's Diamond Club.....Read MoreLire la suite2025 Honda Odyssey Touring Passenger Van
| Market Price: | $59,997 |
| Megalot Price : | $57,888 |
Listed price does not include GST
Mileage:9,267 km
| Body Style: | Vans |
| Engine: | 3.5L 6cyl |
| Exterior Colour: | White |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | Front Wheel Drive |
| Stock #: | 7113 |
| City: | Calgary |
Spacious, comfortable, and built for family life, this Honda Odyssey Touring makes every trip easy. With advanced safety features, modern tech, and plenty of room for everyone, it’s perfect for busy days and long drives.
Advantage Ford is proud to be a President's Diam.....Read MoreLire la suite2025 Mazda CX-5 GT 4dr i-ACTIV All-Wheel Drive Sport Utility
| Market Price: | $42,997 |
| Megalot Price : | $37,488 |
Listed price does not include GST
Mileage:26,028 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 2.5L 4cyl |
| Exterior Colour: | Grey |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | All Wheel Drive |
| Stock #: | 7083 |
| City: | Calgary |
Refined, capable, and effortlessly stylish, this 2025 Mazda CX 5 GT AWD delivers premium comfort, advanced tech, and confident all wheel drive performance for every journey.
Advantage Ford is proud to be a President's Diamond Club Award winner, a prestigious award give.....Read MoreLire la suite2025 Volkswagen Golf R 4dr All-Wheel Drive 4MOTION Hatchback
| Market Price: | $53,996 |
| Megalot Price : | $49,998 |
Listed price does not include GST
Mileage:16,199 km
| Body Style: | Hatchback |
| Engine: | 2.0L 4cyl |
| Exterior Colour: | Blue |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | All Wheel Drive |
| Stock #: | 7054B |
| City: | Calgary |
This 2025 Volkswagen Jetta is perfect for the driven professional, college grad, or daily commuter who wants more than just basic transportation. With its turbocharged efficiency, sharp handling, and refined European design, it delivers a confident, enjoyable ride without
.....Read MoreLire la suite2024 Chevrolet Silverado 1500 Custom 4x4 Crew Cab 5.75 ft. box
| Market Price: | $42,776 |
| Megalot Price : | $38,888 |
Listed price does not include GST
Mileage:92,154 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 2.7L 4cyl |
| Exterior Colour: | White |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | TA-702A |
| City: | Calgary |
A modern workhorse with serious punch, this Chevrolet Silverado 1500 delivers strong torque and confident performance with 4×4 capability for job sites or winter roads. Features like remote start, backup camera, lane assist, Wifi hotspot, and smart device integration keep
.....Read MoreLire la suite2024 Chevrolet Silverado 1500 Custom 4x4 Crew Cab 5.75 ft. box
| Market Price: | $42,776 |
| Megalot Price : | $39,888 |
Listed price does not include GST
Mileage:81,682 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 2.7L 4cyl |
| Exterior Colour: | White |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | TA-701A |
| City: | Calgary |
This 2024 Chevrolet Silverado 1500 Custom Crew Cab 4×4 is a clean, capable truck with serious power. The 2.7L TurboMax delivers strong torque, while 4×4 makes it ready for work or winter driving. Remote start, backup camera, lane assist, and smart device integration keep
.....Read MoreLire la suite2024 Ford Bronco Sport Outer Banks 4dr 4x4
| Market Price: | $38,776 |
| Megalot Price : | $36,888 |
Listed price does not include GST
Mileage:16,601 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 1.5L 3cyl |
| Exterior Colour: | Black |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | TA-383A |
| City: | Calgary |
This 2024 Bronco Sport Outer Banks 4×4 offers low mileage, sharp styling, and everyday capability. The 1.5L EcoBoost delivers efficient power with confident 4×4 traction, while features like heated and power seats, parking sensors, backup camera, and lane assist keep it s
.....Read MoreLire la suite2024 Ford Edge ST Line 4dr All-Wheel Drive
| Market Price: | $40,664 |
| Megalot Price : | $37,888 |
Listed price does not include GST
Mileage:40,364 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 2.0L 4cyl |
| Exterior Colour: | Black |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | All Wheel Drive |
| Stock #: | TA-317A |
| City: | Calgary |
Drive with style and confidence in this 2024 Ford Edge ST Line AWD, a perfect mix of sporty looks, comfort, and capability.
Advantage Ford is proud to be a President's Diamond Club Award winner, a prestigious award given to dealerships who provide excellent service to .....Read MoreLire la suite2024 Ford F-150 XLT 4x4 SuperCrew Cab 5.5 ft. box
| Market Price: | $63,779 |
| Megalot Price : | $59,888 |
Listed price does not include GST
Mileage:45,354 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 2.7L 6cyl |
| Exterior Colour: | Grey |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | SA-1825A |
| City: | Calgary |
This 2024 Ford F-150 SuperCrew 4x4 pairs rugged capability with everyday comfort, powered by a responsive 2.7L EcoBoost® V6 built for confident towing and hauling. Inside, the spacious cabin features a 12-inch SYNC® 4 touchscreen with Apple CarPlay®, Android Auto™, plus F
.....Read MoreLire la suiteLoading More Vehicles ...










