Used Ford Explorer for Sale in Calgary
3.0L, SUNROOF, 360 BACKUP CAMERA/ SENSOR, LEATHER HEATED SEATS, BLINDSPOT MONITORING, POWER TAILGATE, HEATED STEERING WHEEL, LANE KEEP, 21 RIMS, BLOCK HEATER, B+O SOUND, REMOTE START, NO ACCIDENTS
| Market Price: | $68,990 |
| Megalot Price : | $66,990 |
Listed price does not include GST
Mileage:14,899 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 3.0L 6cyl |
| Exterior Colour: | Black |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | T-1257A |
| City: | Calgary |
This 2025 Ford Explorer is for sale today.
This Ford Explorer is the ultimate lifestyle vehicle with plenty of style and space for all of your passengers and cargo......Read MoreLire la suite
2023 Ford Explorer Limited 4dr 4x4
| Market Price: | $44,776 |
| Megalot Price : | $42,888 |
Listed price does not include GST
Mileage:53,279 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 2.3L 4cyl |
| Exterior Colour: | Silver |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | 7104 |
| City: | Calgary |
Modern, spacious, and packed with features, this 2023 Ford Explorer Limited 4WD is built for comfort and confidence on the road. Enjoy premium touches like leather seats, navigation, heated and cooled seats, and advanced driver assist features.
Advantage Ford is proud .....Read MoreLire la suite2022 Ford Explorer Platinum 4dr 4x4
V6 | PANORAMIC ROOF | 3RD ROW | LEATHER
| Market Price: | $36,999 |
| Megalot Price : | $32,999 |
Listed price does not include GST
Mileage:167,808 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 3.0L 6cyl |
| Exterior Colour: | Grey |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | 69343 |
| City: | Calgary |
Twin Turbo 3.0L V6 Engine
Four Wheel Drive
Panoramic Sunroof
Navigation System
Leather Seats
Heated And Cooled Front Seats
Adaptive Cruise Control
Premium Soun
2022 Ford Explorer Platinum 4dr 4x4
3.0L, SUNROOF, NAVIGATION, 360 BACKUP CAMERA/ SENSOR, LEATHER HEATED SEATS, TOW PKG, BLINDSPOT MONITORING, B+O SOUND, HEATED STEERING WHEEL, 21, PREMIUM TECH PKG, AUTO PARK ASSIST, ADAPTIVE CRUISE CON
| Market Price: | $48,990 |
| Megalot Price : | $46,990 |
Listed price does not include GST
Mileage:46,614 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 3.0L 6cyl |
| Exterior Colour: | Grey |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | T-1694A |
| City: | Calgary |
This 2022 Ford Explorer is for sale today.
This Ford Explorer is the ultimate exploration vehicle with plenty of style and space for all of your passengers .....Read MoreLire la suite
3.0L, 4WD, SUNROOF, 360 BACKUP CAMERA/ SENSOR, NAVIGATION, LEATHER HEATED SEATS, ADAPTIVE CRUISE CONTROL, PREMIUM TECHNOLOGY PKG, B+O SOUND, 21 RIMS, ST STREET PKG, BLINDSPOT MONITORING, HEATED STEERI
| Market Price: | $43,990 |
| Megalot Price : | $40,990 |
Listed price does not include GST
Mileage:84,338 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 3.0L 6cyl |
| Exterior Colour: | Black |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | 32547 |
| City: | Calgary |
This 2022 Ford Explorer is for sale today.
This Ford Explorer is the ultimate exploration vehicle with plenty of style and space for all of your passengers and cargo. It has.....Read MoreLire la suite
2019 Ford Explorer XLT 4dr 4x4
| Market Price: | $32,667 |
| Megalot Price : | $25,888 |
Listed price does not include GST
Mileage:88,127 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 3.5L 6cyl |
| Exterior Colour: | Black |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | 6975 |
| City: | Calgary |
The 2019 Ford Explorer XLT combines bold style, versatile performance, and modern comfort in one striking SUV. Its confident design turns heads, while a spacious, tech-savvy .....Read MoreLire la suite
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 2.3L 4cyl |
| Exterior Colour: | White |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | TS-0415A |
| City: | Calgary |
2018 Ford Explorer Platinum 4dr 4x4
| Market Price: | $25,776 |
| Megalot Price : | $23,888 |
Listed price does not include GST
Mileage:146,601 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 3.5L 6cyl |
| Exterior Colour: | Silver |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | TA-729A |
| City: | Calgary |
This Explorer is for those who want quiet confidence and strong performance, someone who spends a lot of time on the road and appreciates comfort without flash. The 3.5L EcoBoost delivers effortless passing power, 4WD handles winter with ease, and the Platinum trim brings
.....Read MoreLire la suite2017 Ford Explorer Platinum 4dr 4x4
2017 Ford Explorer | Local Alberta SUV | White
| Market Price: | $23,995 |
| Megalot Price : | $22,295 |
Listed price does not include GST
Mileage:145,209 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 3.5L 6cyl |
| Exterior Colour: | Black |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | S-2055A |
| City: | Okotoks |
This White 2017 Ford Explorer has arrived at our dealership showing 146,000 km on the odometer. As a versatile and spacious SUV, this Explorer is a fantastic option for Alberta families or anyone needing extra room and capability for our local roads and w
.....Read MoreLire la suiteLoading More Vehicles ...










