Used Explorer for Sale in Calgary
***PRICE REDUCED*** 3.0L, SUNROOF, 360 BACKUP CAMERA/ SENSOR, LEATHER HEATED SEATS, BLINDSPOT MONITORING, POWER TAILGATE, HEATED STEERING WHEEL, LANE KEEP, 21 RIMS, BLOCK HEATER, B+O SOUND, REMOTE STA
| Market Price: | $68,990 |
| Discount: | $4,000 |
| Megalot Price : | $64,990 |
Listed price does not include GST
Mileage:14,899 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 3.0L 6cyl |
| Exterior Colour: | Black |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | T-1257A |
| City: | Calgary |
This 2025 Ford Explorer is for sale today.
This Ford Explorer is the ultimate lifestyle vehicle with plenty of style and space for all of your passengers and cargo......Read MoreLire la suite
2023 Ford Explorer Limited 4dr 4x4
2.3L, 4WD, SUNROOF, 360 CAMERA/ SENSOR, NAVIGATION, LEATHER HEATED SEATS, ADAPTIVE CRUISE CONTROL, BLINDSPOT MONITORING, REMOTE START, HEATED STEERING WHEEL, LIMITED TECHNOLOGY PKG, B+O SOUND, 119 WHE
| Market Price: | $44,490 |
| Discount: | $2,000 |
| Megalot Price : | $42,490 |
Listed price does not include GST
Mileage:56,158 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 2.3L 4cyl |
| Exterior Colour: | Blue |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | T-1795A |
| City: | Calgary |
This 2023 Ford Explorer is for sale today.
This Ford Explorer is the ultimate lifestyle vehicle with plenty of style and space for all of your passengers and carg.....Read MoreLire la suite
2023 Ford Explorer XLT 4dr 4x4
| Market Price: | $39,797 |
| Discount: | $2,390 |
| Megalot Price : | $37,407 |
Listed price does not include GST
Mileage:90,395 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 2.3L 4cyl |
| Exterior Colour: | Grey |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | KT-118A |
| City: | Okotoks |
2022 Ford Explorer Platinum 4dr 4x4
V6 | PANORAMIC ROOF | 3RD ROW | LEATHER
| Market Price: | $36,999 |
| Discount: | $4,000 |
| Megalot Price : | $32,999 |
Listed price does not include GST
Mileage:167,808 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 3.0L 6cyl |
| Exterior Colour: | Grey |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | 69343 |
| City: | Calgary |
Twin Turbo 3.0L V6 Engine
Four Wheel Drive
Panoramic Sunroof
Navigation System
Leather Seats
Heated And Cooled Front Seats
Adaptive Cruise Control
Premium Soun
2022 Ford Explorer Platinum 4dr 4x4
3.0L, SUNROOF, NAVIGATION, 360 BACKUP CAMERA/ SENSOR, LEATHER HEATED SEATS, TOW PKG, BLINDSPOT MONITORING, B+O SOUND, HEATED STEERING WHEEL, 21, PREMIUM TECH PKG, AUTO PARK ASSIST, ADAPTIVE CRUISE CON
| Market Price: | $48,990 |
| Discount: | $2,000 |
| Megalot Price : | $46,990 |
Listed price does not include GST
Mileage:46,614 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 3.0L 6cyl |
| Exterior Colour: | Grey |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | T-1694A |
| City: | Calgary |
This 2022 Ford Explorer is for sale today.
This Ford Explorer is the ultimate exploration vehicle with plenty of style and space for all of your passengers .....Read MoreLire la suite
2022 Ford Explorer XLT 4dr 4x4
2.3L, SUNROOF, BACKUP CAMERA/ SENSOR, NAVIGATION, CUSTOM KATSKIZ LEATHER, HEATED SEATS, HEATED STEERING WHEEL, CO-PILOT360, ADAPTIVE CRUISE CONTROL, 20 RIMS, LANE KEEP, BLINDSPOT MONITORING, 6 PASSENG
| Market Price: | $37,990 |
| Discount: | $2,000 |
| Megalot Price : | $35,990 |
Listed price does not include GST
Mileage:77,464 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 2.3L 4cyl |
| Exterior Colour: | Black |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | T-1184A |
| City: | Calgary |
This 2022 Ford Explorer is for sale today.
This Ford Explorer is the ultimate exploration vehicle with plenty of style and space for all of .....Read MoreLire la suite
2022 Ford Explorer XLT 4dr 4x4
| Market Price: | $38,776 |
| Discount: | $2,888 |
| Megalot Price : | $35,888 |
Listed price does not include GST
Mileage:65,704 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 2.3L 4cyl |
| Exterior Colour: | Black |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | TA-792A |
| City: | Calgary |
With its EcoBoost efficiency, 4WD capability, 202A High Package, and trailer tow equipment, this 2022 Ford Explorer XLT offers a well-rounded combination of comfort, versatility, and confidence. An excellent option for families or drivers looking for a capable midsize SUV
.....Read MoreLire la suite| Market Price: | $39,998 |
| Discount: | $2,110 |
| Megalot Price : | $37,888 |
Listed price does not include GST
Mileage:84,029 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 3.0L 6cyl |
| Exterior Colour: | Blue |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | TA-633A |
| City: | Calgary |
With its high-output EcoBoost performance, ST Street Pack upgrades, and premium technology features, this 2021 Ford Explorer ST 4WD delivers an ideal blend of speed, comfort, and practicality. A standout option for drivers seeking a performance-oriented SUV.
Advantage .....Read MoreLire la suite2021 Ford Explorer XLT 4dr 4x4
| Market Price: | $27,995 |
| Discount: | $2,000 |
| Megalot Price : | $25,995 |
Listed price does not include GST
Mileage:156,721 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 2.3L 4cyl |
| Exterior Colour: | Other |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | TK-231A |
| City: | Okotoks |
Our rugged Accident Free 2021 Ford Explorer XLT 4WD with the Sport Appearance and 202A Packs is primed for modern exploration and stands proud in Star White. Powered by a TurboCharged 2.3 Litre EcoBoost 4 Cylinder generating 300hp matched with a 10 Speed SelectShift Autom
.....Read MoreLire la suiteLoading More Vehicles ...










