Used Cars, SUVs, Trucks for Sale in Calgary
2016 Chevrolet Cruze Limited 1LT LT 4dr Sedan
LOW KM | 6-SPEED MANUAL | HEATED MIRRORS | REAR VIEW CAMERA
| Market Price: | $17,899 |
| Megalot Price : | $16,499 |
Listed price does not include GST
Mileage:62,510 km
| Body Style: | Sedan |
| Engine: | 1.4L 4cyl |
| Exterior Colour: | Blue |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | Front Wheel Drive |
| Stock #: | 68966 |
| City: | Calgary |
- Very Low Mileage
- Turbocharged 1.4L Engine
- 6-Speed Manual Transmission
- Rear View Camera
- Bluetooth Connectivity
- Heated Powered Door Mirrors
- Excellent Fuel Economy
2016 Chevrolet Sonic LT Auto 4dr Hatchback
REMOTE START | BLUETOOTH | REARVIEW CAMERA | BRAKE ASSIST
| Market Price: | $15,999 |
| Megalot Price : | $9,999 |
Listed price does not include GST
Mileage:124,667 km
| Body Style: | Hatchback |
| Engine: | 1.4L 4cyl |
| Exterior Colour: | Red |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | Front Wheel Drive |
| Stock #: | RE62850 |
| City: | Calgary |
- Heated Power Door Mirrors
- Remote Start
- Rearview Camera
- Cruise Control
- Sirius XM/MP3 Player
- Bluetooth
- Brake Assist
- Premium Cloth Upholstery
- Steering Wheel Mounted Audio Controls
2016 Chevrolet Traverse LS All-Wheel Drive
Back-up Camera / XM Radio / CD Player
| Megalot Price : | $14,697 |
Listed price does not include GST
Mileage:182,934 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 3.6L 6cyl |
| Exterior Colour: | Blue |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | All Wheel Drive |
| Stock #: | TR0693A |
| City: | Calgary |
3.6L 6 Cylinder.....Read MoreLire la suite
2016 Ford Explorer Sport 4dr 4x4
| Market Price: | $25,776 |
| Megalot Price : | $22,888 |
Listed price does not include GST
Mileage:106,477 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 3.5L 6cyl |
| Exterior Colour: | Red |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | TA-635A |
| City: | Calgary |
Spacious, powerful, and ready for everyday life, this 2016 Ford Explorer Sport 4x4 offers seating for up to 7 passengers, strong EcoBoost performance, and confident handling in all weather.
Advantage Ford is proud to be a President's Diamond Club Award winner, a presti.....Read MoreLire la suite2016 Ford F-150 XLT 4x4 SuperCab Styleside 6.5 ft. box
| Market Price: | $26,776 |
| Megalot Price : | $22,888 |
Listed price does not include GST
Mileage:167,496 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 5.0L 8cyl |
| Exterior Colour: | Grey |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | TA-677A |
| City: | Calgary |
This Ford F-150 XLT SuperCab delivers classic V8 power with solid efficiency for a full size truck. The 5.0L V8 provides strong, reliable performance, while 4×4 capability makes it ready for work and winter driving. With fuel economy that’s respectable for a V8, it strike
.....Read MoreLire la suite2016 Ford Mustang EcoBoost 2dr Fastback
Remote Start / Back-up Camera / Bluetooth
| Megalot Price : | $24,697 |
Listed price does not include GST
Mileage:52,295 km
| Body Style: | Coupe |
| Engine: | 2.3L 4cyl |
| Exterior Colour: | White |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | Rear Wheel Drive |
| Stock #: | A9089A |
| City: | Calgary |
2.3L 4 Cylind.....Read MoreLire la suite
2016 Honda Civic Touring (CVT) 2dr Coupe
TURBO | REMOTE START | SUNROOF | LEATHER
| Market Price: | $18,999 |
| Megalot Price : | $16,499 |
Listed price does not include GST
Mileage:147,842 km
| Body Style: | Coupe |
| Engine: | 1.5L 4cyl |
| Exterior Colour: | Red |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | Front Wheel Drive |
| Stock #: | R69315 |
| City: | Calgary |
Turbocharged Engine
Navigation System
Sunroof
Leather Seats
Heated Front Seats
Adaptive Cruise Control
Premium Sound System
Remote Engine Start
2016 Hyundai Accent GL (A6) 4dr Sedan
LOW COST TO OWN | GREAT ON GAS | COMPACT SEDAN | BLUETOOTH
| Market Price: | $12,999 |
| Megalot Price : | $10,999 |
Listed price does not include GST
Mileage:163,045 km
| Body Style: | Sedan |
| Engine: | 1.6L 4cyl |
| Exterior Colour: | Grey |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | Front Wheel Drive |
| Stock #: | R69218 |
| City: | Calgary |
Front Wheel Drive
Automatic Transmission
Heated Front Seats
Bluetooth Connectivity
Cruise Control
Great Fuel Economy
1.6L 4-Cylinder Engine
GL Package
2016 Jeep Cherokee Trailhawk 4dr 4x4
V6 POWER | ALL TERRAIN | 4X4 | OFF ROAD READY
| Market Price: | $17,888 |
| Megalot Price : | $15,799 |
Listed price does not include GST
Mileage:151,691 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 3.2L 6cyl |
| Exterior Colour: | Orange |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | R62293 |
| City: | Calgary |
Keyless Entry
Bluetooth Connectivity
Four Wheel Drive
3.2L V6 Engine
Off-Road Suspension
All Terrain Tires
Hill Descent Control
Tow Hooks
8.4
Loading More Vehicles ...










